Wielkopolska Droga św. Jakuba

W 2007 roku droga św. Jakuba przesunęła się aż do Mogilna, do kościoła farnego św. Jakuba Starszego. Dalej biegnie przez Gozdowo, Izdby, Duszno, Niewolno, Trzemeszno, Miaty, Niechanowo do Gniezna przed katedrę. Następnie zmierza na Ostrów Lednicki, gdzie można zwiedzać jedno z najstarszych w Polsce palatiów książęcych pamiętające czasy Mieszka I. Dalej wkracza na teren Puszczy Zielonki, na skraju której przechodzi przez Dąbrówkę Kościelną, lokalne centrum pielgrzymkowe z kościołem NMP. Po przebyciu Puszczy Zielonki szlak dociera do Murowanej Gośliny, gdzie mieści się kościół świętego Jakuba, po czym wspina się na Dziewiczą Górę. Z wieży widokowej na jej szczycie rozpościera się widok na Poznań i okolice. Po zejściu z Dziewiczej Góry przez Kicin i Gruszczyn szlak dociera do Poznania. Tutaj z Ronda Środka kieruje się na południe wzdłuż ul. Jana Pawła II. Szlak nie przechodzi przez centrum Poznania ani przez Ostrów Tumski, jednakże warto poświęcić parę godzin na zwiedzenie najstarszej części miasta. Później droga prowadzi przez Poznań – Głuszynę, gdzie znajduje się gotycki kościół pw. Św. Jakuba Większego Apostoła.

Następnie szlak biegnie przez Żabno. Tutaj również mieści się kościół pw. Św. Jakuba Apostoła. Kolejnym ważnym przystankiem na szlaku jest Lubiń. Jest to miejsce egzystencji jednego z trzech czynnych klasztorów benedyktynów w Polsce. Dalszy trop wiedzie przez Leszno. Tutaj z kolei można się zapoznać z jednym z najwspanialszych ratuszy w Wielkopolsce. Dalej przez Święciechowę z kościołem pw. Św. Jakuba oraz z górującą nad miastem wieżą świątyni powstałej w XV wieku. Tutaj też kończy się trasa Wielkopolska. Wkraczamy na tereny Województwa Lubuskiego do Wschowy. Tutaj możemy odnaleźć ślady naszych królów, jak i podziwiać najstarszy zabytek miasta: kościół pw. Św. Stanisława i Wniebowzięcia NMP. W jego wnętrzu kryje się barokowy obraz Św. Rocha, patrona podróżujących, lekarzy, więźniów i opuszczonych. W ten sposób kierując się wytyczonym szlakiem można dotrzeć do Głogowa - Szlak jest oznakowany białą muszlą z czerwonym krzyżem św. Jakuba.

Źródła:
    1. Droga św. Jakuba Gniezno – Zgorzelec – Praga. Część Polska; Fundacja Wioski Franciszkańskiej 2006; Wyd. I.
    2. www.camino.net.pl