Zintegrowany system informacji wizualnej

Okres realizacji:
od 2009-05-18 do 2011-09-30

Wartość projektu:
784 876,50 zł. (w tym koszty kwalifikowane i niekwalifikowane)

Dofinansowanie unijne:
65%, tj. 498 413,97 zł.

W ramach realizowanego w latach 2009-2011 przez Powiat Gnieźnieński projektu, postawionych zostało, w najczęściej uczęszczanych przez turystów punktach wjazdowych na teren powiatu, 10 wielko-formatowych tablic, informujących o jego podstawowych walorach. Poza tym powstało ponad 30 mniejszych tablic, opisujących obiekty znajdujące się na trasie szlaków przebiegających przez powiat. Na nowostworzonym szlaku baśniowych miejsc – mitów i legend oraz najbardziej znanym europejskim szlaku- św. Jakuba, ustawione zostały tematyczne rzeźby wykonane z brązu wraz z przyległą małą architekturą (wiata, ława z siedziskami, kosz na śmieci). Na Szlaku architektury drewnianej ustawionych zostało 11 tablic opisujących dane obiekty, a w Dusznie- na wieży widokowej została zamontowana rzeźba róży wiatrów. Z kolei na Szlaku pałaców i dworów ustawionych zostało 6 tablic informacyjnych. Projekt przewidział również zastosowanie nowoczesnego oznakowania miejsc pobytu Jana Pawła II w Gnieźnie oraz, w ramach zadania „Polacy i Niemcy – 1000 lat razem”, umieszczenie w Kościele Garnizonowym infokiosku. Różnorodność walorów turystycznych Powiatu Gnieźnieńskiego, zarówno przyrodniczych jak i kulturowych, stwarza możliwości do czynnego wypoczynku w urokliwym krajobrazie, jak i wzbogacenia wiedzy o przeszłości i kulturze. Chcąc stworzyć spójny system informacji o ww. walorach, Powiat Gnieźnieński stworzył projekt „Zintegrowany system informacji wizualnej – szlaki i obiekty turystyczne w Powiecie Gnieźnieńskim”.

Zadania wykonane w ramach projektu:
  1. Ustawienie tablic na wjazdach do Powiatu Gnieźnieńskiego informujących o jego turystycznych atrakcjach, walorach, obiektach, miejscach i szlakach

2. Oznakowanie funkcjonujących już szlaków turystycznych

1. Szlak Piastowski
    2. Szlak Św. Jakuba

3. Oznakowanie obiektów i miejsc istotnych z punktu widzenia potencjału turystycznego Powiatu Gnieźnieńskiego

1. JPII 79’/97’ - oznakowanie miejsc pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II
    2. Polacy i Niemcy 1000 lat razem

4. Utworzenie i oznakowanie nowych szlaków turystycznych Powiatu Gnieźnieńskiego

1. Szlak architektury drewnianej
    2. Szlak pałaców i dworów
    3. Szlak „Śladami mitów i legend”