Ustawienie tablic na wjazdach do Powiatu Gnieźnieńskiego informujących o jego turystycznych atrakcjach, walorach, obiektach, miejscach i szlakach

Powiat Gnieźnieński jest miejscem atrakcyjnym turystycznie pod wieloma względami. Na najstarszych polskich ziemiach znaleźć można największe skarby narodu stanowiące jego fundament – pozostałości najstarszych w Polsce budowli, liczne grodziska wczesnośredniowieczne, najbogatsze zbiory muzealne pochodzące z prowadzonych tu ciągle badań archeologicznych, a także bezcenne księgi i dokumenty oraz dzieła sztuki sakralnej i świeckiej. Nagromadzone zabytki, od czasów zarania polskiej państwowości aż po współczesność, to największy magnes dla dominującej w Powiecie Gnieźnieńskim turystyki kulturowej. Poza tym nie brakuje tu także innych atrakcji. Dobrze rozwinięta i wciąż poszerzana jest oferta ośrodków wypoczynkowych (z największym w całej Wielkopolsce w Skorzęcinie), gospodarstw agroturystycznych oraz wielu innych obiektów usługowych, rozrywkowych i noclegowych. Na terenie powiatu wyznakowano liczne szlaki piesze, rowerowe i kajakowe. Przebiegają tędy także szlaki o charakterze ponadregionalnym (np. Szlak Piastowski) i międzynarodowym (np. Euroverlo, Droga Św. Jakuba). Z uwagi na istniejącą bogatą infrastrukturę turystyczną oraz planowane stworzenie kolejnych szlaków i atrakcji konieczne wydaje się usystematyzowanie i zebranie podstawowych informacji turystycznych, które powinny być dostępne dla każdego turysty w miejscach najczęściej przez nich odwiedzanych. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie w centrach większych miejscowości oraz przy obiektach atrakcyjnych turystycznie tablic informacyjnych, których główną część zajmie turystyczna mapa powiatu z zaznaczoną pozycją, w której została tablica umieszczona oraz wskazaniem najważniejszych atrakcji regionu i szlaków turystycznych. Poza tym znaleźć się tam może ogólna informacja o powiecie i o miejscu, w którym stoi tablica. Konieczne jest także wpisanie tam podstawowych danych teleadresowych (Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej, najbliższej przychodni lub szpitala, komisariatu policji i straży, nr tel. na informację PKP i PKS itp.)

Tablice umieszczone zostaną w następujących miejscach:

• Dąbrówka Kościelna przy Kościele p.w. Wniebowzięcia NMP
  • Moraczewo na parkingu przy wiatrakach
  • Dziekanowice na parkingu przy Wielkopolskim Parku
  • Etnograficznym
  • Kłecko na Rynku
  • Czerniejewo przy wjeździe do pałacu
  • Witkowo na Rynku
  • Gniezno na parkingu, przy Placu Św. Wojciecha