Szlak Piastowski

Szlak Piastowski jest jednym z najlepiej rozwiniętych i najczęściej odwiedzanych szlaków turystycznych w Polsce. Pierwsze prace związane z jego wytyczaniem i zagospodarowaniem, które poczyniono na przełomie lat 60. i 70, polegały na budowie charakterystycznych drewnianych wiat przystankowych i ustawieniu wiatraków oraz rzeźb wojów wzdłuż drogi krajowej nr 5, pomiędzy Gnieznem a Poznaniem. Na terenie gminy Czerniejewo wykonane są również dodatkowo drewniane drogowskazy znakujące przebieg trasy. Właśnie na wzór tych ostatnich, stworzonych zostało 10 drogowskazów wyznaczających kierunek przebiegu Szlaku Piastowskiego. Oznakowanie takie, z uwagi na swój niepowtarzalny wygląd, stanowi atrakcję samą w sobie, jak również pełni funkcję estetyczną, tworząc zapoczątkowaną 30 lat temu konwencję stylizowania Szlaku Piastowskiego. Na szlaku usytuowane są trzy obiekty uznane za pomniki historii, są to: ruiny budowli na wyspie Ostrów Lednicki, Wzgórze Lecha z Katedrą w Gnieźnie (Matka Polskich Katedr) i osada obronna ludów kultury łużyckiej (typu bagiennego) sprzed 2744 lat, w Biskupinie. Punkt ciężkości całego szlaku spoczywa jednak zdecydowanie na Gnieźnie – Pierwszej Stolicy Polski, mieście Świętego Wojciecha. Obszar Powiatu Gnieźnieńskiego jest najważniejszym regionem na Szlaku i najczęściej stanowi punkt wypadowy do zwiedzania całej trasy dla wycieczek wielodniowych. Ten obszar stanowił w czasach pierwszych Piastów serce „MAIOR POLONIA" - Wielkiej Polski. Zgodnie z projektem wykonane zostały drogowskazy w ilości 8 szt., które wskazują przebieg szlaku na terenie całego Powiatu Gnieźnieńskiego. Drogowskazy znajdują się w miejscach rozwidlenia dróg, gdzie możliwy jest wybór kierunku dalszej podróży.

Drogowskazy znajdują się w miejscowościach:

• Łubowo
  • Dziekanowice
  • Czerniejewo
  • Lipki
  • Graby
  • Gniezno (koło kamiennej mapy europy)
  • Trzemeszno
  • Modliszewko