Szlak Św. Jakuba

W celu rozwoju popularności Szlaku Św. Jakuba konieczne było stworzenie dodatkowej infrastruktury turystycznej. Omawiany projekt realizuje to zadanie, poprzez usytuowanie tablic informacyjnych, punktów postojowych (ławki z siedziskami i wiaty przeciwdeszczowe) oraz rzeźb z brązu z wizerunkiem Św. Jakuba lub muszli. Dotychczasowe oznakowanie Drogi św. Jakuba wykonane było w 2007 roku przez Organizację Turystyczną „Szlak Piastowski” i obejmowało trasę z Mogilna, przez Trzemeszno, Niechanowo do Gniezna- skąd wcześniej startowała Wielkopolska Droga Św. Jakuba, będąca częścią trasy Gniezno-Praga. Szlak oznakowany został w standardzie zgodnym z innymi szlakami pieszymi w Polsce oraz oznakowaniem pozostałej części Wielkopolskiej Drogi Św. Jakuba. Na trasie umieszczone zostały tabliczki z PCV lub naklejki z logo trasy. Według przekazów Święty Jakub Starszy - jeden z 12 apostołów, syn Zebedeusza, starszy brat św. Jana Ewangelisty, rybak znad jeziora Genezaret, najbardziej zaufany uczeń Chrystusa, patron pielgrzymów miał przywędrować na teren dzisiejszej Hiszpanii, do Santiago de Compostela, wiedziony przez gwiazdę. W pierwszej połowie IX wieku w Composteli odkryto grób apostoła, a król Asturii Alfons II zbudował nad grobem Sanktuarium. W średniowieczu miasto to stało się celem pielgrzymek z całej Europy. W dokumentach gromadzonych w Santiago znajdują się ślady polskich pielgrzymów. W sumie, na trasie szlaku Św. Jakuba leżącym w obrębie Powiatu Gnieźnieńskiego, o długości około 103 km, zostały umieszczone 3 rzeźby z brązu, 6 tablic informacyjnych oraz powstało 9 miejsc postojowych:

Przebieg szlaku:

• Trzemeszno – tablica