„Polacy i Niemcy 1000 lat razem”

Nie tylko wątki związane z powstaniem polskiej państwowości, koronacją pięciu królów Polski, czy ustanowieniem pierwszego arcybiskupstwa stanowią o atrakcyjności turystycznej Powiatu Gnieźnieńskiego. Jednym z takich dodatkowych elementów projektu mogą być miejsca związane tematycznie z hasłem „Polacy i Niemcy 1000 lat razem”. Polsko – niemieckie stosunki swoje początki biorą w 1000 roku, kiedy to odbył się słynny Zjazd Gnieźnieński z udziałem dwóch wielkich przywódców tamtego okresu: cesarza Ottona III i księcia Bolesława Chrobrego. W ramach projektu ustawiona została tablica informacyjna dotyczącą tego wydarzenia w Dolinie Pojednania, gdzie w 2000 roku 5 premierów krajów Europy Środkowo – Wschodniej posadziło symbolicznie 5 dębów. Miejsce to idealnie nadaje się na oddanie charakteru wydarzeń sprzed 1000 lat, a poza tym znajduje się na trakcie turystycznym osób odwiedzających Gniezno. Innego rodzaju atrakcję dla osób wizytujących Gniezno i powiat, a szczególnie dla turystów z Niemiec, którzy stanowią ok 50% turystów zagranicznych przyjeżdżających do Pierwszej Stolicy, może być historia dwóch lotników z czasu II wojny światowej. Rzecz tyczy się nieżyjących już pilotów: polskiego- Władysława Gnysia i niemieckiego- Franka Neuberta. Historia ich spotkania rozpoczyna się 1 września 1939 roku od powietrznej bitwy, a kończy się spotkaniem w dniu 31 sierpnia 1989 r., w Beamsville w Kanadzie. Spotkanie po 50 latach miało charakter pojednania. Historia obu lotników zakorzeniła się już w Gnieźnie, kiedy to w 2002 roku, dokładnie 31 sierpnia, została zorganizowana wystawa poświęcona temu wydarzeniu. Stałym elementem przypominającym o historii obu lotników jest dzisiaj kamienna tablica umieszczona na ścianie wewnątrz Kościoła Garnizonowego w Gnieźnie. Projekt dodatkowo upamiętnia te wydarzenia, poprzez zamontowanie w kościele infokiosku, dzięki któremu możliwa jest projekcja historii obu lotników dla grup wycieczkowych oraz turystów zainteresowanych jej poznaniem. Prezentacja zamontowana w infokiosku przygotowana została w języku polskim, niemieckim i angielskim. Na skwerku przed kościołem umiejscowiono ponadto tablicę informacyjną, mówiącą o możliwości obejrzenia prezentacji wewnątrz kościoła. Historia lotników jest również opisana na stronie www.wystawa.com.pl.