Szlak architektury drewnianej

Celem zadania było oznakowanie obiektów architektury drewnianej, co stanowi kontynuację dla tablic wykonanych w ramach projektu „Szlakiem kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki”. Na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego można wyróżnić różnorodne obiekty architektury drewnianej, które jednak do tej pory nie były w odpowiedni sposób wykorzystane i wyeksponowane. Dzięki stworzonemu szlakowi mogą one jednak teraz w znacznym stopniu zwiększyć atrakcyjność turystyczną Powiatu Gnieźnieńskiego. Szczególną uwagę należy zwrócić tu na obiekty sakralne, które stanowią ogromną wartość historyczną. Równie atrakcyjne mogę być jednak też obiekty niezwiązane z kościołem: np. wigwam w Gębarzewie czy też wieża widokowa w Dusznie na Wale Wydartowskim. Długość szlaku wynosi około 161 km i obejmuje on większość gmin Powiatu. Prowadzi głównie drogami asfaltowymi o dobrej jakości, ale też odcinkami dróg gminnych o gorszej nawierzchni.

Na trasie Szlaku Architektury Drewnianej znajdują się następujące miejscowości:

• Moraczewo
  • Dziekanowice