Szlak „Śladami mitów i legend”

Nie da się uniknąć powiązań historycznych związanych z początkami państwowości polskiej (chrzest, koronacje) z legendami i podaniami regionalnymi, które przyczyniły się do ukształtowania państwa Polan. Powiat Gnieźnieński, teren tak przebogaty w historiograficzne fakty, posiada również ofertę nieznaną szerszej publiczności, pełną przeróżnych podań, legend i mitów. Projekt przewiduje ukazanie tej oferty za pomocą tablic informacyjnych, rzeźb tematycznych oraz miejsc postojowych. Mity, legendy i podania od zarania dziejów tłumaczyły i opisywały otaczający nas świat. Dziś stanowią ciekawe źródło informacji, które przybliża nam obraz zaprzeszłych czasów. Dzięki nim obraz ten jest nam bliższy. Oferta ta poszerza i pogłębia już znany wszystkim zakres historyczny dodając mu świeżości i wigoru. Może ona być ciekawym uzupełnieniem oferty turystycznej Powiatu, dla turysty z nastawieniem historycznym, jak i może stanowić odrębną ofertę przeznaczoną dla dzieci i młodzieży.

W ramach szlaku opisane zostały następujące elementy:

• Skorzęcin – Leśniczy
  • Małachowo Złych Miejsc – Bogini Izyda