Położenie / dojazd

Powiat Gnieźnieński leży w środkowej części Polski, w województwie wielkopolskim. Należy do największych w regionie zarówno pod względem liczby ludności jak i powierzchni: obszar 1255 km2 zamieszkuje ok. 142 tys. osób.

Głównym ośrodkiem powiatu jest Gniezno położone 50 km na północny wschód od Poznania. Sprawną komunikację drogową ze stolicą województwa zapewnia odcinek drogi ekspresowej S5, która docelowo, przez Leszno, Poznań i Bydgoszcz, połączy Wrocław i Grudziądz.

Poza tym, przez teren powiatu przebiegają dwie drogi krajowe nr 5 i nr 15. Pierwsza z nich łączy jedne z największych aglomeracji miejskich w Polsce, tj. Trójmiasto, aglomeracje: bydgoską, poznańską i wrocławską, a dalej, przez Lubawkę, biegnie do Czech. Natomiast droga nr 15 przebiega przez województwa: dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko – pomorskie i warmińsko – mazurskie. Ponadto, prowadzi do oddalonej na południe od Gniezna o 25 km Wrześni, będącej węzłem Autostrady A2 (Berlin – Poznań – Warszawa – Moskwa).

Wygodne drogi pozwalają więc sprawnie dojechać do Gniezna z północnych i południowo – zachodnich rejonów Polski. Poza tym, do Pierwszej Stolicy Polski można także dotrzeć koleją – Gniezno leży bowiem na szlaku kilku linii, m. in.: z Wrocławia i Poznania, z Gdańska i Bydgoszczy, Olsztyna oraz z Berlina.

Natomiast w odległości ok. 50 km od Gniezna, w Poznaniu funkcjonuje nowoczesny Międzynarodowy Port Lotniczy „Poznań - Ławica”, który utrzymuje bezpośrednie połączenia pasażerskie z głównymi ośrodkami w Polsce oraz z europejskimi miastami, m.in. z: Barceloną, Frankfurtem, Kopenhagą, Londynem, Madrytem, Mediolanem, Monachium, Oslo, Paryżem, Rzymem, Sztokholmem. Loty pasażerskie obsługują m. in. następujące firmy: LOT Polish Airlines, Lufthansa, EuroLOT, Ryanair oraz WizzAir. Ponadto, w odległości 100 km od Gniezna zlokalizowane jest drugie lotnisko - w Bydgoszczy.

Czym dojechać

PKP – Dworzec kolejowy
ul. Dworcowa 7; 62-200 Gniezno
rozkład jazdy pociągów: www.rozklad-pkp.pl