Tu powstała Polska

Mówiąc o początkach naszego państwa w zasadzie trzeba by zacząć od kilku uwag ogólnych. Poznawanie początków Polski (czy raczej „państwa Piastów”) nie jest łatwe. To poznanie dokonuje się dzięki dwom zasadniczym dziedzinom nauki – Historii i Archeologii. Obie dziedziny posługują się samodzielną metodyką badań i wyciągane przez nie wnioski zasadniczo opierają się na odmiennych źródłach. Oczywiście bez współpracy obu dziedzin, bez wymiany doświadczeń, bez dyskusji trudno budować obraz początków naszego państwa. Współcześnie obie dziedziny korzystają z osiągnięć szeregu innych dyscyplin, współpracując z wieloma dziedzinami nauk (m. in. przyrodniczymi, fizyko- chemicznymi, medycznymi). Ta współpraca dotyczy zarówno etapu projektowania badań, jak i realizacji projektów oraz konstruowania wniosków.

Drugą ważną sprawą jaką należy poruszyć przy okazji tworzenia się zrębów państwowości to specyfika średniowiecza i „obiektywne” trudności przy jego odtwarzaniu. To właśnie w okresie średniowiecza na obszarze Europy zachodziły procesy państwowotwórcze, a ich rezultaty są widoczne do dziś. Początki państwa to moment Tu powstała Polska

• Pożegnanie Lata w Wielkopolskim Parku Etnograficznym

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, zaprasza wszystkich zainteresowanym w tą niedziele, 10 września na Pożegnanie Lata,  które odbędzie na terenie Wielkopolskiego Parku w godz. 10.00-17.00

2017-09-05

• Łowieckie psoty i pychoty w Muzeum Pierwszych Piastówna Lednicy

Muzeum Pierwszych Piastówna Lednicy, zaprasza na imprezę pn. Łowieckie psoty i pychoty, która odbędzie się w sobotę 12.08.2017r.

2017-08-10

• Święto Matki Boskiej Zielnej w Wielkopolskim Parku Etnograficznym

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza, wszystkich zainteresowanych do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w dniu 15 sierpnia, na Święto Matki Boskiej Zielnej.

2017-07-31

• Znamy zwycięzców III ogólnopolskiego konkursu dla dzieci „Tu powstała Polska – 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417-2017”

Drużyny ze szkół podstawowych w Jordanowie (woj. małopolskie, powiat suski), Babach (woj. łódzkie, powiat piotrkowski), Sarnowie (woj. śląskie, powiat będziński), Zgorzelcu (woj. dolnośląskie, powiat zgorzelecki) oraz ze stowarzyszenia w Skaryszewie (woj. mazowieckie, powiat radomski)

2017-05-31

• Kolejna edycja Nocy muzeów w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza na kolejną edycję Nocy Muzeów, która odbędzie się 20 maja na Ostrowi Lednickim oraz w Rezerwacie Archeologicznym Gród Wczesnopiastowski w Gieczu.

2017-05-16