Tu powstała Polska

Mówiąc o początkach naszego państwa w zasadzie trzeba by zacząć od kilku uwag ogólnych. Poznawanie początków Polski (czy raczej „państwa Piastów”) nie jest łatwe. To poznanie dokonuje się dzięki dwom zasadniczym dziedzinom nauki – Historii i Archeologii. Obie dziedziny posługują się samodzielną metodyką badań i wyciągane przez nie wnioski zasadniczo opierają się na odmiennych źródłach. Oczywiście bez współpracy obu dziedzin, bez wymiany doświadczeń, bez dyskusji trudno budować obraz początków naszego państwa. Współcześnie obie dziedziny korzystają z osiągnięć szeregu innych dyscyplin, współpracując z wieloma dziedzinami nauk (m. in. przyrodniczymi, fizyko- chemicznymi, medycznymi). Ta współpraca dotyczy zarówno etapu projektowania badań, jak i realizacji projektów oraz konstruowania wniosków.

Drugą ważną sprawą jaką należy poruszyć przy okazji tworzenia się zrębów państwowości to specyfika średniowiecza i „obiektywne” trudności przy jego odtwarzaniu. To właśnie w okresie średniowiecza na obszarze Europy zachodziły procesy państwowotwórcze, a ich rezultaty są widoczne do dziś. Początki państwa to moment Tu powstała Polska

Więcej...


Aktualności
 • II Weekend na Szlaku Piastowskim – Życie codzienne w piastowskim grodzie.

  W dniach 05–07.05.2017 roku w Wielkopolsce oraz na Kujawach odbędzie się druga edycja święta Szlaku Piastowskiego. Jest to kontynuacja narodzonej w 2016 roku idei stworzenie wspólnego święta,

  2017-03-15

  Więcej..

 • Palenie marzany w Wielkopolskim Parku Etnograficznym

  Jak co roku, z okazji pierwszego dnia wiosny, Wielkopolski Park Etnograficzny zaprasza dzieci przedszkolne i szkolne do udziału w imprezie plenerowej ,,Palenie marzanny, śmiercichy". Dla uczestników zostanie przygotowany ciepły posiłek. Udział w imprezie jest  bezpłatny.

  2017-03-03

  Więcej..

 • Oferta turystyczna powiatu na najważniejszej imprezie targowej w Polsce

  Tradycyjnie, Powiat Gnieźnieński prezentował swoją ofertę turystyczną na targach Tour Salon w Poznaniu. Po raz drugi targi w stolicy Wielkopolski odbyły się w nowym, terminie, tj. od 17 do 19 lutego br.

  2017-02-20

  Więcej..

 • Kalendarium Szlaku Piastowskiego 2017

  Jest już dostępny kalendarz wydarzeń na Szlaku Piastowskim na 2017 rok. Organizatorzy jak zawsze przygotowali wiele interesujących, tematycznych przedsięwzięć, w trakcie których niejednokrotnie czas umilą rekonstruktorzy, pasjonaci, rzemieślnicy, muzycy czy najlepsi przewodnicy – animatorzy kultury. Amatorzy wycieczek kulturalno-rozrywkowych na pewno znajdą wiele niebanalnych propozycji, które pozwalają zaplanować na szlaku niemal każdy weekend w sezonie.

             

  2017-02-15

  Więcej..

 • Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” członkiem Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”

  Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” ma kolejnego członka. Do stowarzyszenia utworzonego w ubiegłym roku przez 19 wielkopolskich samorządów przystąpiła Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”.

  2017-02-10

  Więcej..