Tu powstała Polska

Mówiąc o początkach naszego państwa w zasadzie trzeba by zacząć od kilku uwag ogólnych. Poznawanie początków Polski (czy raczej „państwa Piastów”) nie jest łatwe. To poznanie dokonuje się dzięki dwom zasadniczym dziedzinom nauki – Historii i Archeologii. Obie dziedziny posługują się samodzielną metodyką badań i wyciągane przez nie wnioski zasadniczo opierają się na odmiennych źródłach. Oczywiście bez współpracy obu dziedzin, bez wymiany doświadczeń, bez dyskusji trudno budować obraz początków naszego państwa. Współcześnie obie dziedziny korzystają z osiągnięć szeregu innych dyscyplin, współpracując z wieloma dziedzinami nauk (m. in. przyrodniczymi, fizyko- chemicznymi, medycznymi). Ta współpraca dotyczy zarówno etapu projektowania badań, jak i realizacji projektów oraz konstruowania wniosków.

Drugą ważną sprawą jaką należy poruszyć przy okazji tworzenia się zrębów państwowości to specyfika średniowiecza i „obiektywne” trudności przy jego odtwarzaniu. To właśnie w okresie średniowiecza na obszarze Europy zachodziły procesy państwowotwórcze, a ich rezultaty są widoczne do dziś. Początki państwa to moment Tu powstała Polska

Aktualności
  • Znamy zwycięzców III ogólnopolskiego konkursu dla dzieci „Tu powstała Polska – 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417-2017”

Drużyny ze szkół podstawowych w Jordanowie (woj. małopolskie, powiat suski), Babach (woj. łódzkie, powiat piotrkowski), Sarnowie (woj. śląskie, powiat będziński), Zgorzelcu (woj. dolnośląskie, powiat zgorzelecki) oraz ze stowarzyszenia w Skaryszewie (woj. mazowieckie, powiat radomski)

2017-05-31

• Kolejna edycja Nocy muzeów w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza na kolejną edycję Nocy Muzeów, która odbędzie się 20 maja na Ostrowi Lednickim oraz w Rezerwacie Archeologicznym Gród Wczesnopiastowski w Gieczu.

2017-05-16

• Dni Pary pod parą!

Już w najbliższą niedzielę, 21 maja br. na dworcu w Gnieźnie z okazji trwających w Parowozowni Gniezno Dni Pary pojawi się zabytkowy parowóz Ol49 z Parowozowni Wolsztyn!

2017-05-15

• Śladami Prymasów Polski

Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" dla mieszkańców Gniezna i odwiedzających turystów z okazji 600 - lecia prymasostwa przygotowała cykl bezpłatnych oprowadzeń "Śladami Prymasów Polski".

2017-05-15

• Dzieci z całej Polski walczą o przyjazd do Gniezna

Konkurs dla dzieci pn. „Tu powstała Polska - 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417-2017” wszedł w decydujący etap. Trwa głosowanie na najlepsze nagrania teatru lalek inspirowane twórczością Ignacego Krasickiego, Arcybiskupa Gnieźnieńskiego,

2017-05-12